Atmosféru nepokazilo ani náhle ochladenie, ani technické problémy s nočným osvetlením hradu. Nálada bola výborná!

Milí návštevníci a priaznivci hradu Slanec, v sobotu 6. septembra o 18:00 hod. vás pozývame na slanský hradný vrch vychutnať si historickú atmosféru počas večera v rámci celoslovenskej akcie Noc hradov a zrúcanín.
Čas strávený na hrade vám spríjemní svojimi ukážkami boja družina historického šermu a lukostreľby Sivaci, uvidíte aj už tradičnú a obľúbenú ohňovú show zoskupenia Tarwen a budete mať možnosť sledovať ukážku historického knihviazačstva.
Záverom bude nasvietenie hradu a premietanie dobového nemého filmu Upír Nosferatu.
Tak ako v minulosti, aj tento rok bude pripravený program pre deti. Nechajte sa prekvapiť. Tiež bude možné si vlastnoručne vyraziť hradnú mincu a zakúpiť suveníry.

K dispozícii bude aj občerstvenie.
K povinnej výbave patrí, tak ako aj po minulé roky, pevná obuv a baterka.
Nakoľko prebiehajú v areáli hradu rekonštrukčné a archeologické práce, prosíme návštevníkov o zvýšenú pozornosť pri pohybe v týchto priestoroch.
Pamiatky po celom Slovensku sú ohrozené. Hrady, zámky a kaštiele nemôžu štrajkovať, ale urobia to za nich ich správkyne a správcovia, ktorým na nich záleží najviac. Od pondelka 30. septembra vyvesia na svoje budovy čierne vlajky, alebo symbolicky zhasnú osvetlenie. Nech aj bežní ľudia vedia, že sa deje niečo vážne.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu paralyzovalo pomoc pamiatkam a znížilo objem financií v programe o šesť miliónov eur. V tomto roku rozhodli len o niektorých dotačných podprogramoch. Ďalšie stále čakajú. Peniaze prídu tak neskoro, že ich mnohí správcovia nestihnú ani použiť. Dôsledok? Murárska sezóna je prerušená. Archeologické a pamiatkové výskumy stoja. Cez strechy zateká a nebudú opravené pred zimou. Koľko pamiatok ju neprežije?
SPÁJAME SA DO PROTESTU. Vyveste čierne zástavy, zhasnite svoje osvetlenie. Zoznam neustále narastá bez ohľadu na politické presvedčenie.
Na Slovensku bola prvýkrát v histórii narušená štátna pomoc s názvom Obnovme si svoj dom. Tento program na opravu pamiatok a vzdelávanie fungoval 20 rokov a hlásili sa k nemu predošlé vlády bez ohľadu na „farbu trička“. Viacerí členovia a členky odborných komisií, ktoré o pamiatkach rozhodovali, teraz dokonca odstúpili, pretože ich hlas bol ignorovaný.
Našťastie, na Ministerstve práce úspešne pokračuje program Ľudia a hrady, ktorý pomáha viac ako 30 pamiatkam. A niečo chystá Ministerstvo športu a cestovného ruchu. Na rezorte kultúry však zamrzla pomoc stovkám pamiatok! A najhoršie je, že nejde len o pamiatky, ale celkovo o kultúru. Ministerstvo kultúry vyhadzuje odborníčky a odborníkov z popredných kultúrnych inštitúcií a ďalšie na rade majú byť pamiatkové úrady. Inštitúcie chcú zlúčiť pod seba, aby ich mohli lepšie ovládať. Starostlivosť o pamiatky to ochromí, ak o nich namiesto expertízy budú rozhodovať účeloví nominanti.
Slovenská kultúra zažíva temné časy. Vyveste čierne zástavy.
Protest podporujú:
